Yemek firmaları tercih edilirken nelere dikkat edilmelidir?

Yemek firmaları tercih edilirken uzun dönemli çalışma prensibi ile yola çıkılmalıdır.Aksi taktirde uzun vadede yemek firmasından verim alamayabilirsiniz.

Catering yemek şirketleri yüksek rekabet ortamında bulunan bir sektörde hizmet vermektedir.Gıda maliyetleri ise sürekli yükselme eğilimindedir.Maliyet kalemleri aynı zamanda yemek kalitesini belirleyen ana etmendir.Aşırı düşük veya yüksek fiyatlara ölçülü yaklaşmak gerekmektedir.

Yemek firmaları tercih edilirken dikkat edilecek hususlarını sizler için sıraladık.

  1. Hijyenik ortamda yemek üretimi

Toplu yemek üretim sürecinde sağlıklı ve hijyenik ortamın gerekliliği kuşkusuz bir gerekliliktir. Satınalma,depolama,yemek üretme,taşıma sürecinden geçen yiyecekler baştan sona senitasyon ve hijyen gerektirir.

Yiyecekleri üreten personelin ve alanın temizliği optimum düzeyde olmalıdır.Bu süreçlerden herhangi birinin yerine gelmemesi halinde  yemek kalitesinde bozulmalar olacaktır.

  1. Üretilen yemeklerin hammadde kalitesi

Yemeklerde kullanılan malzemeler birçok tedarikçiden temin edilebilmektedir.Yemek firmaları tercin edilirken kullandıkları markaları bilmek yemek kalitesi ile ilgili fikir verebilmektedir.Tedarikçi firmadan tedarikçi listesi alınması faydalı olacaktır.Özellikle Tavuk,Salça,Yağ,Et gibi malzemelerin nereden alındığını sorabilirsiniz.

  1. Belediye ruhsatı ve Tarım Bakanlığı denetimine tabi olup olmadığı

Merdiven altı işletmecilik yapan birçok yemek firması ülkemizde bulunmaktadır.İşletme ruhsatı olmayan veya şartlarını kaybeden catering firmaları sektörde hizmet verebilmektedir.Çalışmaya karar verdiğiniz yemek firmasından son altı aylık Faaliyet Belgesini isteyiniz.Ayrıca Belediye Ruhsatı Belgesi ve Tarım Bakanlığı İzin Belgesini isteyiniz.Bu belgelerin aslını kurumlardan sorgulatabillirsiniz.

  1. Uluslararası kabul gören sertifika sahipliğinin olması

Uluslararası kalite derecelendirme kuruluşları bağımsız olarak işletmeleri denetleyen kurumlardır.Çalışmaya karar verdiğiniz catering firmasının İSO 9001-ISO 10001-ISO 14001-ISO 22000 VE OHSAS 18001 belgelerini sorgulayınız.Kalite sertifikaları işletmelerin yeterliliklere sahip olduğunun bir işaretidir.

  1. Bünyesinde aktif çalışan gıda mühendisi ve gıda teknisyeni olması

Yemek üretim tesisleri yemek biliminden uzak olamazlar.Gıda üretimi sürecinde gıda mühendislerinin gözlemi ve süreci takip etmeleri mühimdir.Gıda mühendisleri kalori hesaplayarak menü planlamasını yapan uzman personellerdir.Yemek üretim süreçleri dikkat,titizlik ve bilgi gerektirir.

  1. Yemek firmasının yeterli referanslara sahip olması

Hizmet almaya karar verdiğiniz yemek şirketinden referans isteyiniz.İşletmenize eş değer bir ( büyüklük) firmayı örnek almanız önemlidir.

Comments are closed.

Call Now Button